Пульсоксиметр повинен бути в кожному домі

Цей маленький прилад в умовах коронавирусной пандемії також необхідний, як термометр. Щоб своєчасно отримати медичну допомогу, хворому слід регулярно вимірювати рівень насичення крові киснем. При наявності пульсоксиметра в домашній аптечці, стежити за сатурацією можна самостійно.
Багато з тих, хто переніс COVID-19, розповідають про хвилеподібно хвороби: погіршення настає раптово, коли вже вважаєш себе майже видужав. Пневмонія розвивається блискавично. Оперативність та уважне ставлення до змін в своєму організмі рятує життя!

Не пропустіть момент - вимірюйте рівень кисню!

"Підступність COVID-19 полягає в тому, що клінічна картина і самопочуття хворого досить часто не відображають реальну ступінь ураження легень", вважає Ольга Світлицька, доцент кафедри анестезіології та реаніматології БелМАПО. У багатьох пацієнтів пневмонія настає, чи не повідомляючи про себе: при відсутності зовнішніх ознак запалення, таких як задишка, кашель і висока температура.
Якщо легкі вражені, перенесення кисню з вдихуваного повітря в кров викликає труднощі. Важливо не упустити момент і вчасно звернутися за допомогою. ВООЗ раніше рекомендувала забезпечити хворому подачу кисню через маску при сатурації нижче 90%. 
Яка користь пульсоксиметра?

Яка користь пульсоксиметра?

  • дає можливість вчасно дізнатися про проблеми в легеневої тканини навіть при відсутності відповідної клінічної картини;
  • знижує паніку, дає відчуття, що ви контролюєте ситуацію. А нормальний психологічний стан сприяє одужанню;
  • допомагає лікареві отримати повну картину і відслідковувати ваш стан в динаміці;
  • стане в нагоді при звичайному ГРВІ, а не тільки при коронавірус.

Що таке сатурація?

Saturation - в перекладі з англійської мови буквально означає "насиченість". У медицині цей термін використовують для визначення частки насиченого киснем гемоглобіну в крові по відношенню до ненасиченого. Людському організму для забезпечення життєдіяльності потрібно, щоб рівень насичення киснем крові становив 95-100%.
Клітини тканин використовують кисень для метаболізму - цілого набору хімічних реакцій, які відбуваються в організмі для підтримки життя, зростання і збереження структури. У середньостатистичної людини в крові є запас кисню всього на три хвилини життя.
Рівень кисню нижче 90% вважається критичним, цей стан називається гіпоксемія. При показнику нижче 80% можлива зупинка серця.

Для чого потрібна штучна вентиляція легенів при зниженні рівня сатурації?

Сам по собі ШВЛ не лікує пневмонію, однак він дає можливість підтримати життєдіяльність організму, змоделювавши процес дихання, дозволяючи таким чином органам і системам відновити свою роботу після критичного стану.

Як пульсоксиметр вимірює сатурацию?

Всі ми знаємо, що артеріальна кров - яскраво-червоного кольору, а венозна - темно-червоного. Яскравість крові забезпечує кисень. У здорової людини губи рожеві, а у хворого - з синюшним відтінком, такий стан організму називається ціаноз. Однак навіть досвідчені медики не завжди здатні "на око" визначити ціаноз.
Для цього існує спеціальний медичний прилад - маленький пристрій, який надягають на палець або мочку вуха, де пульс легко визначається.
Прилад складається з світлодіодів і фотодетектора. Процес визначення рівня кисню наступний: світлові промені проходять через людські тканини (через палець) і зустрічаються з датчиком світла. Світло, що випромінюється світлодіодом, частково поглинається кров'ю і тканинами. Кількість поглиненого тканинами світла безпосередньо залежить від кольору крові, а колір крові визначається рівнем насичення киснем. Фотодетектор вимірює світло на виході, а мікропроцесор розраховує рівень сатурації.

Як правильно користуватися пульсоксиметром?

Лікарі радять вдягати пульсоксиметр на фалангу пальця домінуючої руки. Багато лікарів проводять вимірювання сатурації саме на вказівному пальці. Після установки приладу натисніть на кнопку, якщо загорілося червоне світло, пульсоксиметр встановлений правильно. Через кілька секунд на моніторі з'являться дані - цифри зверху покажуть відсоток кисню в крові, а знизу - пульс. Рекомендуємо вимірювати сатурацию в положенні сидячи або лежачи, зафіксувавши руку на поверхні столу або ліжка. Важливо, щоб рука не звисала. Зверніть увагу, що провітрювання у сплячої людини завжди нижче, ніж у безсонної.

Можливі причини неправильних результатів вимірювання сатурації:

  • занадто туго надітий датчик може перетиснути кровотік і спровокувати неточні показання;
  • яскравий або темний лак на нігтях або гель лак будь-якого кольору також впливають на достовірність вимірювань;
  • сіли батарейки можуть стати причиною спотворення результатів.